Sākumlapa > Aktualitātes > “Baznīcu nakts 2018” ietvaros 1.jūnijā plkst. 20.00 notiks koncerts “Senās mūzikas kaleidoskops”

Kamermūzikas programma

Senās mūzikas kaleidoskops.


   Ģeniāli komponisti, izcili mūzikas paraugi un autentiski instrumenti! Tas klausītājiem ļaus ielūkoties brīnumainajā baroka mūzikas kaleidoskopā! Virtuozas pasāžas un spēles prieks ir pirmais, kas asociējas ar spožo vijoļu un dziedātāju virtuozitātes laikmetu – Baroku. Tas pieprasa spēles vieglumu un graciozozitāti, kas panākams stila un laikmeta izpētē. Mūsu iecere ir iepazīstināt klausītājus ar izcilāko baroka meistaru sacerēto kamermūziku.   Programmā iekļauta D. Bukstehūdes, G.F. Hendeļa, K.F.E. Baha, K.Šafrāta, Dž.Freskobaldi un P.Brunas  mūzika. Šie komponisti – mūzikas ģēniji ir atstājuši plašu un augstvērtīgu mūzikas klāstu, kas ir pelnījis būt atskaņots arī Latvijā. Mūziķu iecere ir klausītājus iepazīstināt ar smalkākajām un intīmākajām šo ģeniālo komponistu kamermūzikas lappusēm. Niansētais un reizē azartiskais izpildījums ļaus klausītājiem izjust dažādu emociju gammu – no liriskām melodijām līdz pat enerģiskiem deju ritmiem.

Mūziķi izpilda 17./18. gs. perioda mūziku, uz tā laika vēsturisko instrumentu oriģināla un kopijām.  Koncertā dzirdēsiet reti dzirdamu instrumentu Latvijā – pozitīvu, kas tulkojumā nozīmē – pārnēsājamās ērģeles,kā arī baroka vijoli un baroka čellu. ( par cik instrumentiem tiek izmantotas stīgas, kas gatavotas no aitu zarnām, tad instrumentu skanējums ir maigāks.)Pateicoties specifiskajam skanējumam , spēlei uz zarnu stīgām, kā arī ievērojot jaunākās vēsturiskās mūzikas atskaņošanas tendences, tas viss kopumā ļaus klausītājam pietuvoties baroka laika mūzikas atskaņošanas estētikai. Jūsu pilsēta ir īpaša ar to, ka šis instruments – pozitīvs, ir pieejams un atskaņojams klausītājiem. Ir maz vietas Latvijā, kur patreiz šis instruments būtu pieejams. Klausītājiem tiks sniegta iespēja dzirdēt baroka laikam raksturīgu instrumentu sastāvu. Par cik baroka stīgu instrumentu skanējums ir maigāks, tad pozitīva tolerantais skanējums nenomāc stīgu instrumentu skaņu.  Katrs no dalībniekiem ir ieguvis izglītību J.V.Latvijas Mūzikas akadēmijā, kā arī papildina savas zināsanas un atskaņošanas prasmes meistarklasēs Latvijā un ārpus Latvijas robežām.

Koncertā piedalīsies  Ilze Grēvele /vokāls/, Anna Naudžūne /baroka vijole/, Danuta Ločmele /baroka čells/, Ilona Birgele /pozitīvs/.

Ilze Grēvele  ir šobrīd viena no jaunajām, perspektīvākajām senās mūzikas dziedātājām Latvijā. Šogad Ilze absolvēs senās mūzikas dziedāšanu J.V Latvijas Mūzikas akadēmijā maģistrantūrā, pie pasniedzējas A. Rūrānes. Ilze Grēvele regulāri koncertē baroka kora ,, Collegium Choro Musici Riga’’ sastāvā un ir starptautiskā Senās mūzikas ansambļa ,, Le Voci delle Gracie’’(Nīderlande ) soliste. ,, Le Vocci delle Gracie’’ pavisam nesen piedalījās prestižajā Emeerging jauno senās mūzikas ansambļu konkursā, kur ieguva iespēju 2018. gadā piedalīties vairākos nozīmīgos koncertos Nīderlandē, Francijā in Itālijā. Ilze ir piedalījusies vairākos vēsturiskās operas iestudējumos un senās mūzikas koncertu projektos Latvijā, Lietuvā, Nīderlandē, Polijā, Francijā,Itālijā un  Krievijā u. c.

Anna Naudžūne ir mūziķe, kas jau ilgus gadus paralēli modernai vijoles spēlei, muzicējot orķestrī ,,Sinfonietta Rīga’’, praktizē baroka vijoles spēli, gan baroka orķestrī ,, Collegium Musicum Riga’’, senās mūzikas ansamblī ,, Inegalite Mystique’’, gan 2017. g. jaunizveidotajā senās mūzikas ansamblī ,,Riga Baroque Ensemble.’’ Piedalās dažados baroka muzikas projektos Latvijā un Šveicē. Bakalaura un magistra grādu ieguvusi J.V. Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Danuta Ločmele ir viena no nedaudzajām čellistēm Latvijā, kas ir specializējusies baroka čella spēlē. Bakalaura grādu ieguvusi J.V.Latvijas  Mūzikas akadēmijā, pie profesores E. Testeļecas, bet maģistra grādu baroka čella spēlē ir ieguvusi J.V.Latvijas Mūzikas akadēmijā, senās mūzikas klasē, pie Šveicē dzīvojošās baroka čellistes Ilzes Grudules. Ilgus gadus darbojās baroka orķestrī ,,Collegium Musicum Riga’’, senās mūzikas ansamblī ,, Inegalite Mystique’’, kā arī turpina darboties 2017. g.  jaunizveidotajā senās mūzikas ansamblī ,, Riga Baroque Ensemble.’’ Piedalījusies senās mūzikas projektos un festivālos gan Latvijā, gan ārpus Latvijas robežām.

Ilona Birgele izglītību ērģeļspēlē ir ieguvusi J.V.Latvijas Mūzikas akadēmijā,iegūstot bakalura un maģistra  grādu ērģeļspēlē, kā arī regulāri papildina savas zināšanas meistarklasēs ārpus Latvijas robežām. Ilona Birgele ir ērģelniece, kas šobrīd ar neizsīksošu degsmi, aktīvi un radoši sevi piesaka gan Latvijas koncertdzīvē, gan ārpus Latvijas robežām. No 2017. g., Ilona ir vēsturiski nozīmīga mūzikas  festivāla, Vēsturisko ērģeļu svētki. ,,Latvija – ērģeļu zeme’’, iniciatore un organizētāja.